Jared Tallent ostatecznie nagrodził swój złoty medal olimpijski w 2012 roku w Melbourne

Jared Tallent jest wreszcie złotym medalistą olimpijskim. Prawie cztery lata po tym, jak Australijczyk przekroczył linię mety w męskim 50-kilometrowym spacerze w Londynie za rosyjskim oszukiem narkotykowym Sergeyem Kirdyapkinem, Tallent otrzymał złoty medal podczas ceremonii w Melbourne.

Kirdyapkin został pozbawiony swojego medalu przez Sąd Arbitrażowy ds. Sportu w marcu, podnosząc Tallent ze swojego srebrnego medalu. „To niesamowity dzień”, powiedział Tallent w radiu SEN przed prezentacją. „W końcu tu jest. To było długie oczekiwanie, aby zdobyć złoty medal z Londynu.Nigdy bym nie pomyślał, że tak się stanie, ale to dobrze, że w końcu tu jest. „Andrew Bogut” bardzo mało prawdopodobne, aby być starterem olimpijskim dla Australii w Rio Czytaj więcej

Australijczyk powiedział, że miał szczęście, że otrzymał swoją złoto, ponieważ inni sportowcy, którzy zostali pobici przez tych, którzy dopuścili, mogą nie mieć tyle szczęścia. „Zdobycie pierwszego złotego medalu przyznanego w Melbourne od czasu Olimpiady jest wyjątkowe” – powiedział. „To zwycięstwo czystego sportu i sprawiedliwości zostało obsłużone.”

Tallent stał się tylko siódmym australijskim mężczyzną, który zdobył złoty medal lekkoatletyki. Powiedział, że zdobycie medalu przed konkurowaniem w Rio, gdzie będzie teraz rządzić mistrzami olimpijskimi, będzie dodatkową motywacją.Oprócz medalu, zaprezentowanego przez wiceprezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Johna Coatesa, Tallent otrzymał medal jako członek Orderu Australii.

Coates, który jest także prezydentem Australijskiego Komitetu Olimpijskiego, mówił wcześniej prezentacji i powiedział, że rosyjska agencja antydopingowa i ciało lekkoatletyczne były „zgniłe do rdzenia”.

Tallent był od dawna krytykiem używania środków poprawiających wydajność i był podejrzany rekordu Kirdyapkina, gdy wygrał zawody w Londynie.Rosjanin został już pozbawiony wyników w okresie między 2009 a 2012 r., Ale sankcje początkowo nie zawierały jego olimpijskiego złota.

Zmieniło się to w marcu, gdy Sąd Arbitrażowy ds. Sportu podtrzymał sześć odwołań złożonych przez IAAF – atletyczne ciało rządzące światem – przeciwko sportowcom rosyjskim, którzy dopadli doping, obalając wynik olimpijski.

„Wyglądało na to, że nic się nie wydarzy, ale w końcu dogania Rosji” Powiedział Tallent. „W 2013 i 2014 roku zostałem pobity w mistrzostwach świata i wydarzeniach na świecie przez więcej Rosjan, którzy zostali wykluczeni z dopingu, więc było to bardzo frustrujące, jako czysty sportowiec.”